DİL
DUVAR KAĞIDI

NEDEN DUVAR KAĞIDI

Duvar Kağıdı ekonomik, pratik ve dayanıklıdır. Duvar Kağıdı dayanıklılığı nedeniyle uzun yıllar değiştirilmeden duvarınızda kalabilir. Duvar Kağıdının yırtılan kısmı kolayca tamir edilebilir. Duvar Kağıdı kısa sürede uygulanabilir ve uygulamada mekanı kirletmez. Duvar Kağıdı zengin renk, desen ve doku çeşitliliğiyle mekanlarınızda albeni ve farklılık yaratır. Duvar Kağıdı koku yapmaz. Belirli Duvar Kağıdı türleri - vinil - nemden etkilenmez. Belirli Duvar Kağıdı türlerinin akustik ve ses emici özelliği vardır

Duvar Kağıdı Çeşitleri

Üst yüzeyi kağıt esaslı ve nonwoven (elyaf) duvar kağıtları temiz ve çok hafif nemli bezle silinebilir. Vinil duvar kağıtları temiz ve suyu sıkılmış bezle ve süngerle silinebilir. Kesinlikle kimyasal beyazlatıcıları - çamaşır suyu gibi - duvarkağıdınızı temizlemek amacıyla kullanmayınız

Duvar Kağıdı Bakımı ve Korunması

İç ve dış mekan dekorasyonlarında önemli bir seçenek olan ve sağlıklı uygulandığında çok estetik ve kullanışlı sonuçların alınabildiği duvar kağıdı uygulamaları kişisel zevkler, zemin özellikleri, kağıt seçenekleri gibi kriterler doğrultusunda şekillenirler. Duvar kağıdı çeşitleri yukarıdaki kriterlere göre incelenmeli ve kullanılacak duvar kağıdı çeşidi buna göre seçilmelidir. Duvar kağıdı çeşitleri genel anlamda şu şekilde sıralanabilir;

Kağıt Esaslı Duvar Kağıtları;
Duvar kağıtları, üst üste bindirilmiş iki tabaka duvar kağıdından oluşurlar. Tabakalardan birisi baskılıdır. Böylece üzerindeki baskı, kağıtlama işleminden sonra da kağıdın üzerinde kalır.
Kabartma Duvar Kağıtları
Bir tabaka kağıt ile çok renkli, üç boyutlu renk pasta boya baskısından oluşur. İşlenmesi son derece kolaydır ve dış etkilere açık duvarlar veya mutfak ve banyo gibi nemli alanlara dahi uygulanabilir.
Vinil Duvar Kağıtları
Sıcak baskı ile işlenen bir adet kaplamalı kağıt tabakadan oluşur. Böylece özellikle çekici bir yüzey görüntüsü oluşur. Aynı şekilde etki altında kalan duvarlar veya nemli alanlar için de uygundur.
NONWOVEN (elyaf) Duvar Kağıdı
Günümüzdeki duvar kağıdı teknolojilerine baktığımızda özellikle Avrupa ülkelerinde nonwoven duvar kağıtları çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bilinçli tüketiciler vinil yerine alt ve üst katmanı nonwoven (elyaf) duvar kağıdı tercih etmektedirler. Yapıştırıcı duvara sürüldüğünden duvar kağıdı uygulaması ortamın son derece temiz kalmasına olanak verdiği gibi nonwoven malzeme özelliği gereği duvardan özenle sökülmesi durumunda aynı duvar kağıdı farklı bir mekanda da kullanılabilme olanağı sunar.
Doğal Duvar Kaplamaları
Hasır, mantar, kağıt lifleri, mika, taş ve porselen gibi doğal malzemelerin özel üretim teknikleri uygulanarak sıkıştırılmasından elde edilir. Uygulaması ve temizliği oldukça zordur. Bu duvar kaplamaları ek yerlerini belli edebilir.